Jak vybrat správný barový stůl?

Stále častěji se v našich bytech a domech objevují neobvyklá řešení, která v minulosti pod našimi střechami prakticky chyběla. Mezi takové nápady rozhodně patří barové stoly, které také začínají zabírat místo v českých kuchyních. Tyto stoly jsou vyšší než jejich tradiční protějšky. K sezení u nich potřebujeme barové židle, tedy speciální vysoké stoličky, které si můžeme spojovat s bary nebo hospodami. Barový stůl a stoličky by měly být voleny tak, aby tvořily ucelený a estetický celek.

Dobře vybraný kvalitní barový stůl dá naší kuchyni zcela nový rozměr. Takový stůl může být i zajímavým pojítkem mezi kuchyní a obývacím pokojem, zejména v těch aranžmá, kde jedna místnost plynule přechází do druhé. Vhodný stůl tohoto typu bude místem, kde můžete v příjemné společnosti povečeřet nebo si dát pár drinků.

Na co si dát pozor při nákupu barového stolu?

Barový pult, který nakonec vybereme, by měl mít především jednu vlastnost – musí to být stabilní kus nábytku. Není nic horšího než vratký barový stůl s tím a tím na něm, zvláště v sobotu večer. Stabilita je velmi důležitá zejména u skládacího nábytku, který při skládání a rozkládání může částečně ztratit stabilitu. V případě trvale umístěných stolů je třeba věnovat pozornost i této vlastnosti. Velikost stolu by měla odpovídat kuchyni nebo obývacímu pokoji, kde má být umístěn. Jde o vcelku vysoký kus nábytku s jasným dominantním efektem a spolu s židlemi dokáže „zabrat“ velkou část prostoru – v případě menších místností to může působit nepříznivým dojmem. Měli bychom ho také volit tak, aby ladil se zbytkem nábytku. Ideální je pořídit si veškeré vybavení do dané místnosti – pak díky jednotlivým prvkům, např. v minimalistickém stylu, dosáhneme oslnivých efektů. Je také důležité, aby náš barový stůl byl funkční a opravdu užitečný kus nábytku, a nejen obyčejný rozmar zakoupený z náhlého popudu.

Malý barový stolek JAM 80

Jak vybrat výšku barového stolu?

Výška barového stolu by měla být vždy přizpůsobena výšce ostatního nábytku v kuchyni tak, aby působil proporčním dojmem. Velmi důležitý vztah je výškový rozdíl mezi deskou stolu a stoličkami, na kterých u něj budeme sedět. Měla by se pohybovat od 25 do 30 cm v závislosti na naší výšce. Nejlepší je vyzkoušet přímo při nákupu. Stoličky, které k barovému stolu vybíráme, by také měly být stabilní a poměrně těžké, protože lehké židle tohoto typu se velmi snadno převrhnou. V případě vyšších sedacích taburet by nutně měly mít příčky, o které si hosté mohou opřít nohy. Zpravidla se umisťují ve vzdálenosti cca 40 cm od sedadel. Barová židle bez nich, může být jednoduše nepohodlná.

Moderní barový stůl ZARINA 3

Barový stůl do malé kuchyně

Barový stůl – pokud jej dobře vybereme – může na rozdíl od vzhledu dobře fungovat i v malé kuchyni. Pokud je dost úzký a vysoký, je vyroben z kovu a má například skleněnou desku, která mu dodá lehkost, zapadne do prostoru, aniž by mu dominoval. Budeme mít kde obědvat nebo popíjet ranní kávu. Toto je řešení pro jednotlivce nebo dvě osoby. Usadit k takovému stolu vícečlennou rodinu může být poměrně obtížné. Pak nám zbývá jíst jídlo u velkého stolu a jeho kuchyňský bratr může sloužit k menším svačinkám. Dobře zvolený barový stůl bude skvělým doplňkem do každého bytu. Potřebujete poradit s výběrem? Neváhejte nás kontaktovat!

Luxusní bílý barový pult velký INFINITY

Publikováno: 13.09.2023 11:02

Zpět na aktuality