Jak pečovat o nábytek z masivu

Kvalitní dřevěný nábytek je vždy správná volba. Při vhodné péči vám vydrží mimořádně dlouho a zároveň je stylovým designovým kouskem ve vaší domácnosti. Masivní postele, kuchyňské stoly z masivu, dřevěné konferenční stolky, či jiný dřevěný nábytek se hodí například do interiérů v severském stylu, do tradičně, ale také moderně minimalisticky laděných interiérů. O nábytek z masivu je však třeba se starat mnohem více. Při umístění, údržbě a péči o masivní dřevěný nábytek je nutno dodržet určité zásady.

Obývací stěny a sestavy SANTORI W01

Správná vlhkost je důležitá

Jelikož je dřevo přírodní materiál, jeho vlastnosti se mění v závislosti na vlhkosti a teplotě vzduchu v místnosti. Velké změny teploty a vlhkosti mají vliv na strukturu dřeva, a proto bychom se jim měli vyhýbat. Příliš velká vlhkost může způsobit bobtnání nábytku a naopak příliš suchý vzduch může mít za následek popraskání dřeva. Ideální klima pro dřevěný nábytek je kolem 20 ° C s vlhkostí vzduchu kolem 40 - 60%. Dřevu nedělá dobře přímé slunce, umístění v blízkosti topných zařízení a ukládání mokrých předmětů na dřevěný povrch. Dobrou radou je pravidelné větrání a mírný průvan v místnosti. Při letních vedrech není třeba zapomenout na zvlhčovače vzduchu. Zároveň platí, že byste se měli vyhýbat umísťování nábytku z masivu do místnosti, ve které se často topí podlahovým topením, protože se vzduch nadměrně vysušuje. Skvělým pomocníkem pro měření vlhkosti v místnosti je vlhkoměr.
 
Jídelní stůl z masivu MANCHESTER 180

Voda – nepřítel číslo jedna

Dřevěný nábytek je citlivý na vlhkost, dvojnásob to platí při ukládání vlhkých či mokrých předmětů na jeho povrch, čemuž byste měli v maximální možné míře vyvarovat. V případě vylití většího či menšího množství tekutiny na dřevěný nábytek, neváhejte ani vteřinu a okamžitě tekutinu otřete do sucha měkkým hadříkem. Ideální je předem odsát tekutinu papírovou utěrkou, abychom předešli roztírání velkého množství tekutiny po dřevěné ploše.

Přímé sluneční slunce a tepelný zdroj, mohou být problém

Umístění nábytku také podstatnou měrou ovlivňuje jeho životnost. Proto se doporučuje nábytek z masivu neumísťovat těsně u topných těles a nevystavovat přímému slunečnímu záření. Ideální vzdálenost je minimálně 2 metry od zdroje tepla. Co se týká slunečního záření, působení slunce není patrné okamžitě a často se projeví až po mnoha letech, ale přesto mu můžete snadno předejít používáním vhodných kosmetických prostředků.
 
Televizní stolek z masivu BIRAMI

Pravidelná údržba nábytku z masivu

Dle ošetření povrchu nábytku zvolíme vhodnou formu péče. Ať už jde o lakovaný, olejovaný nebo voskovaný nábytek, zcela jistě vám postačí suchý nebo mírně vlhký hadřík. Agresivní čistící prostředky ani mokrý hadřík nejsou v žádném případě vhodné.

Nábytek ošetřený lakem čistěte suchým nebo jemně vlhkým hadříkem, který nepouští chloupky a je vyroben z bavlny. Používat můžete také čistící prostředky určené na lakované dřevo. Vyhýbejte se abrazivním prostředkům, abyste si zbytečně nevytvořili další problém a to škrábancům.

Olejovaný nábytek má hedvábný povrch a zvýrazněnou originální strukturu dřeva. Na běžnou péči vám zcela postačí suchý bavlněný hadřík. Kvůli svěžímu přírodnímu vzhledu se doporučuje přibližně každé tři měsíce nanést hadříkem lněný olej nebo vosk.

Publikováno: 24.07.2023 12:03

Zpět na aktuality